Kontrast:

Centrum Badawczo-Edukacyjne Konserwacji Zabytków
PWSZ w Nysie

Badania Edukacja Usługi Partnerzy

Jak przebiegał tradycyjny wypiek chleba, czym były mazelonki lub jak narysować tradycyjny wzór opolski? Dziedzictwo kulturowe to nie tylko zabytki, ale także tradycje i zwyczaje przekazywane
z pokolenia na pokolenie. 28. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa to aż 500 darmowych wydarzeń w całej Polsce!


13 września 2020 w Siennej, gminie Gródek nad Dunajcem odbędzie się ogólnopolska inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa. Organizatorzy imprezy zapewniają bezpłatny dostęp do licznych zabytków i obiektów kultury, takich jak muzea, skanseny, ogrody, a także proponują wiele innych atrakcji – spacery, wykłady czy warsztaty. Każdy może znaleźć interesujące wydarzenie w swoim regionie i dowiedzieć się więcej o lokalnym dziedzictwie. Choć wydarzenia odbywają się przez cały miesiąc, to ich kulminacja zaplanowana jest na dwa weekendy: 12-13 oraz 19-20 września 2020 r.

Tegoroczna edycja jest zupełnie inna przez wzgląd na sytuację epidemiczną w naszym kraju. Część wydarzeń (wykładów, warsztatów, spotkań itd.) odbędzie się online. W przypadku wydarzeń stacjonarnych zostaną wprowadzone obostrzenia, tak by każdy mógł czuć się bezpiecznie.


„Moja droga”, czyli podróż po polskiej kulturze

Co roku EDD organizowane są pod innym hasłem przewodnim, które łączy wszystkie wydarzenia w kraju. W 2020 roku odbędą się one pod nazwą „Moja droga”. Motyw drogi nawiązuje do podróży po polskiej kulturze i historii, ale także ma zachęcać do znalezienia własnej ścieżki w poznawaniu lokalnego dziedzictwa oraz łączenia go z własnymi doświadczeniami. Hasło można interpretować także bardziej romantycznie jako zwrot do ukochanej. .


Dziedzictwo na wyciągnięcie ręki

Jednym z wydarzeń tegorocznej Ogólnopolskiej Inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa 2020 będą Małopolskie Targi Książki – „Dziedzictwo zapisane lokalnie”. W związku z pandemią  targi przeniosą się w większości do Internetu i przyjmą formę rozmów o książkach z ich autorami, którzy opowiedzą, jaka była ich droga do poznania własnego, regionalnego dziedzictwa kulturowego.

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, którego idea narodziła się w 1985 roku w Granadzie. Polska jako jeden z pięćdziesięciu krajów włączyła się do akcji w 1993 roku. Myślą przewodnią tego święta jest angażowanie europejskiej społeczności w opiekę nad dziedzictwem kulturowym, prezentowanie jego różnorodności i wzmacnianie dialogu międzykulturowego.

Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, którego jednym z celów jest popularyzacja dziedzictwa kulturowego, edukacja społeczna oraz uwrażliwianie na problematykę ochrony zabytków. Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Europejskie Dni Dziedzictwa zostały objęte honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego, Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego, a także Narodowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Miejsca gdzie można zasięgnąć szerszej informacji o tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa

•    O EDD https://edd.nid.pl/o-edd/   
•    PROGRAM https://edd.nid.pl/aktualnosci/ogolnopolska-inauguracja-europejskich-dni - dziedzictwa-2020/
•    SPOT https://edd.nid.pl/aktualnosci/spot-europejskie-dni-dziedzictwa-2020/

Obserwuj Europejskie Dni Dziedzictwa na Facebooku
https://www.facebook.com/europejskie.dni.dziedzictwa  

 

Centrum Badawczo-Edukacyjne Konserwacji Zabytków Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie © 2018    
kontakt z webmasterem:  
Wydział Nauk o Bezpieczeństwie - kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne, Wydział Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej: kierunek dietetyka, kierunek kosmetologia, kierunek psychofizyczne kształtowanie człowieka, Wydział Nauk Technicznych: kierunek architektura, kierunek informatyka, kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji, Wydział Neofilologii - filologia angielska, filologia germańska, język biznesu angielski - business english, Wydział Nauk Ekonomicznych - kierunek finanse i rachunkowość, Wydział Jazzu - kierunek jazz i muzyka estradowa, Wydział Nauk Medycznych: kierunek pielęgniarstwo, kierunek ratownictwo medyczne,
Zobacz nasz profil na FACEBOOK