Kontrast:

Centrum Badawczo-Edukacyjne Konserwacji Zabytków
PWSZ w Nysie

Badania Edukacja Usługi Partnerzy

Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół CMJW dr Iwona Konopnicka oraz Dyrektor  Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych dr Violetta Rezler-Wasielewska mają zaszczyt zaprosić na spotkanie z Danielem Podobińskim pt. "Od powietrza, głodu, ognia
i wojny. O krzyżach i kapliczkach Gminy Łambinowice" w dniu 13 października 2021 r. (środa), godz. 17.00
siedziba Muzeum przy ul. Muzealnej 4.

Patronat honorowy: Wójt Gminy Łambinowice Tomasz Karpiński

Szanowni Państwo! 

Październik  to  miesiąc  jesiennych  kontrastów.  Złoto-pomarańczowa szata roślina zachęca do krajoznawczych wycieczek po najbliższej okolicy. Z drugiej strony, coraz szybciej zapadający zmrok i  deszczowe  dni,  zmuszają  niejednokrotnie  do  pozostania  w  domach, najlepiej w towarzystwie książki.

W czasie najbliższej edycji  „Łambinowickich  Spotkań  Muzealnych”  zapoznamy  Państwa z wydawnictwem, które w pochmurne wieczory pozwoli zwiedzić  okolice Łambinowic bez wychodzenia z domu.  

Naszym  gościem  będzie  Daniel  Podobiński,  pasjonat  lokalnej historii  i  działacz  społeczny,  który  zaprezentuje  swoją  najnowszą publikację zatytułowaną: "Od powietrza, głodu, ognia i wojny. O krzyżach i kapliczkach gminy Łambinowice". Książka – będzie ją  można otrzymać w czasie spotkania – poświęcona jest przydrożnym zabytkowym krzyżom i kapliczkom w okolicach Łambinowic, które  tak  mocno  wrosły  w  otaczający  nas  krajobraz,  że  z  reguły nie zwracamy na nie uwagi. Dziś nie zdajemy sobie często sprawy z tego, że powstały one, by chronić cieszące się złą sławą rozstaje dróg, a także domy oraz całe miejscowości przed złem, tj. chorobami zakaźnymi, głodem czy wojną. Niektóre z nich kryją bolesne historie, gdyż były stawiane w miejscach popełnienia przestępstw bądź nieszczęśliwych wypadków. Autor, zagłębiając się tę ciekawą tematykę, zlokalizował i opisał ponad sto kapliczek w gminie Łambinowice, uwzględniając okoliczności ich powstania, fundatorów, zaś całość opatrzył autorskimi fotografiami. Podsumowując swoją pracę stwierdził: Ilu opowieści związanych z nimi nie znamy? Ilu już nie poznamy? W końcu, ile historii zachowało się jeszcze w odległych wspomnieniach? Niech ludzie i zdarzenia kryjące się za często  niepozornymi kapliczkami czy krzyżami, pozostaną na zawsze częścią krajobrazu naszej codzienności.
  

Wydarzenie, na które Państwa zapraszamy, wpisuje się w program XVIII Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim organizowanych przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim.

Serdecznie zapraszamy!

Centrum Badawczo-Edukacyjne Konserwacji Zabytków Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie © 2018    
kontakt z webmasterem:  
Wydział Nauk o Bezpieczeństwie - kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne, Wydział Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej: kierunek dietetyka, kierunek kosmetologia, kierunek psychofizyczne kształtowanie człowieka, Wydział Nauk Technicznych: kierunek architektura, kierunek informatyka, kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji, Wydział Neofilologii - filologia angielska, filologia germańska, język biznesu angielski - business english, Wydział Nauk Ekonomicznych - kierunek finanse i rachunkowość, Wydział Jazzu - kierunek jazz i muzyka estradowa, Wydział Nauk Medycznych: kierunek pielęgniarstwo, kierunek ratownictwo medyczne,
Zobacz nasz profil na FACEBOOK